Popis

Je stále zelený trvalkový keř rodu Heather. Lidé tuto rostlinu znají i pod názvy sagaan-dali, sahandalya, sagaan-daily, sagan-daily, dalia, bílé křídlo, bílá křídla, voňavý rozmarýn, čaj Belogorsk, nebo čaj Buryat.

Rododendron Adamsii je stále zelený keř dorůstající do výšky asi půl metru. Listy jsou oválné, kožovité, shora matně zelené a dolní strana listů mění barvu od světle zelené až po červenou. Délka listů je 1–2 cm s šířkou 1 cm. Květy jsou bílé, světle růžové, nebo růžové barvy a první se objevují až po osmi letech věku rostliny. Jejich průměr není větší než 15 mm.

Rostlina kvete od června do srpna a miluje světlo. Dorůstá do své výšky velmi pomalu, přibližně pouze pět centimetrů za rok. Vyskytuje se na skalnatých, neúrodných půdách s dobrou vlhkostí, ve výškách nad 1600 m nad mořem. V zimě je schopna odolat i -30°C mrazům.

Uvolňuje ovocno-květinovou vůni. Pokusy o kultivaci tohoto druhu v botanických zahradách neměly úspěch.

Výskyt

Sagan Dalya je legendární keř pocházející z ruského Dálného východu, ostrova Sachalin. Původní obyvatelstvo oblasti Bajkal jej nazývá jako „bílé křídlo“. Od pradávna jej používali šamani a léčitelé Dálného východu, Mongolska a severovýchodního Tibetu.

Rhododendron Adamsii je sbírán na svazích Sajanských hor, a to mu dodává jedinečné vlastnosti a nejvyšší dostupnou kvalitu.

Složení

Listy Sagan Dalya obsahují vysoké množství éterických olejů a kyseliny – bagenová, linoleová, olejová, ursulovou. Dále také obsahuje zřídka studované alkaloidy, flavonoidy jako je myricetín, kvercetin, dihydrokercetín, rutin. Bylina je také bohatá na vitamin D, C, andrometotoksin, erikopin, třísloviny, pryskyřičné látky.

Blahodárné účinky

Po pár doušcích bylinného čaje Sagan Dalya budete cítit, že působí okamžitě na lidské tělo: obnovuje vnitřní energii, osvěžuje mysl a odstraňuje únavu. Kromě toho má Sagan Dalya velmi příjemnou a jemnou chuť, takže si můžete připravit bylinkový čaj, nebo přidat jeho listy do svého oblíbeného čaje či nápoje.

Sagan Dalya má silnější stimulační vlastnosti jako káva, ženšen či červený kořen. Člověk vnímá jeho sílu již po pár doušcích – dodá energii na celý den. V lidovém léčitelství se rododendron Adamsii používá k léčbě gastrointestinálních a kardiovaskulárních onemocnění. Má diuretické, diaforetické a antipyretické vlastnosti. Používá se jako protizánětlivé činidlo při revmatismu, horečce, krvácení různých druhů. Výborně se osvědčil při nachlazení, akutních respiračních infekcích, angíně. Je indikován na nervová onemocnění jako sedativum, má komplexní účinek na organismus, především posiluje imunitu a obnovuje sílu po dlouhé nemoci. Rhododendron je starověký lék na neplodnost. Během těhotenství a kojení se ovšem nesmí pít a taktéž není vhodný pro děti. Bývá indikován také na ženská onemocnění.

Bylina je tak silná, že k přípravě jednoho šálku potřebujete pouze 3–5 listů, maximálně 7, které zalijete převařenou vodou a necháte 10-15 minut louhovat. Na kvalitní očištění a revitalizaci vašeho těla i ducha stačí 35 až 50 gramů této rostliny. Nápoj působí na buněčné úrovni a je prospěšný pro všechny tělesné systémy. Pitím čaje se chráníte před negativními environmentálními faktory a důsledky stresu.

Dávkování

Nepijte čaj vícekrát než 2x denně a také jej nepijte před spaním (má silné tonizující účinky). Pokud pijete bylinkový čaj Sagan Dalya každý den asi měsíc, musíte si udělat přestávku cca 2 týdny, abyste se vyhnuli nadměrnému hromadění fytogenních účinných látek ve vašem těle.

Upozornění

Čaj z této rostliny není vhodný pro děti, těhotné a kojící matky, na dlouhodobé užívání a pití večer