Popis

Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, a proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená.

Třezalka tečkovaná je přibližně 30 až 60 cm vysoká bylina s lysou, dvouhrannou a větvenou lodyhou. Pokud se jí daří, může dorůst až do výšky jednoho metru. Její listy jsou podlouhlé vejčité až kopinaté a tečkované (podle nich získala třezalka i svůj název).

Během července a srpna se na jejích stoncích objevují drobné žluté kvítky, které se následně mění v tobolky. Jestliže si chcete být na 100 % jisti, že trháte třezalku, stačí těsně před rozkvětem otevřít její poupě. Pokud se jedná o třezalku, měla by z něj vytékat červená šťáva. Během letních měsíců se sbírá nať i květ třezalky.

Výskyt

S třezalkou se ve volné přírodě setkáte po celé Evropě, v Číně a Malé Asii nebo v Africe. Vyskytuje se v horách, například v africkém pohoří Atlas, a obecně v mírném a subtropickém pásu po celém světě, mimo arktické oblasti. Existuje přibližně 380 druhů třezalkových rostlin. U nás v Čechách na třezalku tečkovanou narazíte jak v nížinách, tak i v podhorských oblastech.

Třezalka se vyskytuje v letním období na slunných stráních, na skalách, na pastvinách, suchých loukách, na mýtinách a okrajích lesů i podél cest.

Složení

Třezalka tečkovaná je přírodní antibiotikum s rozmanitými účinky na naše zdraví.

Květy třezalky tečkované obsahují třísloviny, glykosidy (hyperosid, rutin, kvercetin), dále silice nebo pryskyřice. Červené barvivo, které vytéká z květů, nese název hypericin. Obsahuje některé organické kyseliny, provitamín A nebo vitamín C. Hypericin a hyperforin jsou čistě přírodní nenávykové látky, které s velkou intenzitou působí na deprese a stavy úzkosti. Jejich úkolem je ovlivňovat hladinu serotinu, dopaminu a noradrenalinu. Tyto látky jsou zodpovědné za psychický stav.

Blahodárné účinky

Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, stresem a depresemi. Utišuje nervový systém, ale nevyvolává spánek. Má uklidňující účinky na náš organismus, zažene přílišnou melancholii i pocity úzkosti. Je vhodná také při nadměrném stresu, žaludečních neurózách nebo při lehčích formách depresí. Často se označuje jako „zlepšovač nálady“.

Kromě psychických problémů třezalka pomáhá také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Dokáže redukovat nadměrné množství kyseliny ve střevech. Je účinná též na chronické srdeční nemoci a její pozitivní účinky se projevují i na krevním oběhu, kde pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje pevnost cév. Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně k ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů.

Léčitelé ji rovněž doporučují na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny. Zmínit bychom měli také její pozitivní účinky při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy.

Ženám se rovněž doporučuje v období klimakteria, protože stabilizuje hormonální výkyvy. Užívá se i při různých menstruačních potížích.

Upozornění

U větších dávek užívání se u citlivějších jedinců může objevit přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje zarudlými fleky na pokožce. Třezalka také může snižovat účinky některých antibiotik, či hormonální antikoncepce.

Neměla by se užívat dlouhodobě.