Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností Ivan čaje – vrbovky úzkolisté je úplná absence kofeinu. Vlivem kofeinu se zrychluje činnost srdce a zvyšuje se krevní tlak. V průměru po 40 minutách se zlepšuje nálada v důsledku uvolnění dopaminu, ale po 3–6 hodinách účinky kofeinu ustupují a dostavuje se únava, letargie a klesá schopnost pracovat.

Kofein má vliv na mozkové buňky a nutí je spotřebovávat část nouzových zásob energie.

Již akademik I. P. Pavlov zjistil, že velké dávky kofeinu způsobují vyčerpání nervových buněk. To znamená, že toto „pozvednutí ducha“ provází zvýšená spotřeba energie. Při pravidelné spotřebě kofeinu odchází z mozku všechny síly. Když vznikne v mozku potřeba sáhnout do energetických rezerv, aby se vyrovnal s krizí, tak nedostatek energie rázně snižuje jeho efektivitu. Eliminace energetických zásob v mozku v důsledku konzumace kofeinu je jednou z hlavních příčin souvisejících s poruchou pozornosti.

Kofein způsobuje ještě jeden druh škodlivých účinků na mozek. Nejen že devastuje zásoby energie v mozku a tím způsobuje poruchy pozornosti, ale utlumuje i aktivitu enzymu hrajícího klíčovou úlohu v procesu „formování paměti“ v mozkových buňkách.

Kofein je přírodní diuretikum. Nutí organismus odvádět více vody, než je obsaženo v nápoji. Kromě toho, tanin obsažený v čaji (až do 18 %) váže nerozpustné sloučeniny a odvádí z trávicích orgánů vápník, hořčík, fosfor a další užitečné stopové prvky.

Kofein zvyšuje srdeční činnost a motorickou aktivitu. Prostřednictvím toho se zlepšuje cirkulace krve v tkáních. Člověk cítí jakoby příliv sil, zlepšuje se mu nálada, zostřuje se mu vnímání. Ale to jen na krátký čas a dávku je potřebné znovu opakovat.

Dnes už všichni vědí, co je kofein, ale bohužel ne každý je obeznámený s jeho kontraindikacemi. Kofein je zakázaný při nespavosti, hypertenzi, ateroskleróze, glykémii, organických nemocech kardiovaskulárního systému apod.

V Ivan čaji nejsou kofein, purinové látky a kyselina šťavelová, které patří k hlavním viníkům metabolických poruch. Lidé, kteří pravidelně pijí Ivan čaj, se stávají více vyrovnanými, pociťují lehkost a klid. Přitom Ivan čaj nezpůsobuje závislost.

Kofein se nachází v indickém, anglickém a čínském čaji!